Stainless steel sheet (304) - thickness 2.0 mm
Notice: Larger dimensions on request!
Product information "Stainless steel sheet (304) - thickness 2.0 mm"
Length and Width in mm - Steps individually configurable
Cutting Tolerance: ± 1mm
Properties:
good weldability (all electrical processes), good deformability through deep drawing, bending and roll forming, very good polishability, acid-resistant
Processing / Welding:
TIG welding, arc welding (E), MAG welding, solid wire, UP welding, laser welding
Application:
Construction, Chemical Industry, Decorative and Kitchen Equipment, Electronic Equipment, Petroleum Industry / Petrochemical Industry, Food Industry, Container Construction, Architectural Elements
| Alloy: | 1.4301 (V2A) |
|---|---|
| DIN Material - Name: | X5CrNi18-10 (V2A) |
| EN Material - Name: | X5CrNi18-10 (V2A) |
| Magnetisable: | no |
| Material - Number: | 1.4301 |
| Surface: | cold-rolled |
| Thickness: | 2,0 mm |
| Material: | Stainless Steel |
| ASTM/AISI (USA): | 304 |
| Norm: | EN 10088-2 |
Login
3 3 reviews
3 September 2024 10:23
Diese Edelstahlplatte wurde sehr schnell fertiggestellt und verschickt. Die Energie dieser Scheibe ist für meine Zwecke total in Ordnung!
einwandfrei!!
29 July 2018 11:21
??
Alles bestens
11 July 2018 07:17
Edelstahlblech 2mm
Einwandfreie, kratzerfreie, masshaltige Ware, in einer guten Versandverpackung.