Stainless steel sheet (304) - thickness 0.5 mm
€4.63*
available, ready to ship in 1-2 days
| Name | Title | Surcharge |
|---|---|---|
| length x width: | ||
| : |
Notice: Larger dimensions on request!
Product information "Stainless steel sheet (304) - thickness 0.5 mm"
Length and Width in mm - Steps individually configurable
Cutting Tolerance: ± 1mm
Properties:
good weldability (all electrical processes), good deformability through deep drawing, bending and roll forming, very good polishability, acid-resistant
Processing / Welding:
TIG welding, arc welding (E), MAG welding, solid wire, UP welding, laser welding
Application:
Construction, Chemical Industry, Decorative and Kitchen Equipment, Electronic Equipment, Petroleum Industry / Petrochemical Industry, Food Industry, Container Construction, Architectural Elements
| Alloy: | 1.4301 (V2A) |
|---|---|
| DIN Material - Name: | X5CrNi18-10 (V2A) |
| EN Material - Name: | X5CrNi18-10 (V2A) |
| Magnetisable: | no |
| Material - Number: | 1.4301 |
| Surface: | cold-rolled |
| Thickness: | 0,50 mm |
| Material: | Stainless Steel |
| ASTM/AISI (USA): | 304 |
| Norm: | EN 10088-2 |
Uferstraße 44
93158 Teublitz
Germany
Login
2 2 reviews
17 September 2025 11:19
Alles Top, gerne Wieder
schnelle Lieferung, wundervolle Verpackung und gute Qualität
27 September 2024 20:40
Kleinteile auf Millimeter zugeschnitten
Die Teile sind präzise zugeschnitten worden. Super. Schnell versendet und auch verpackt. Gerne wieder.