€930.43*
Content:
25 Kilogramm
No longer available
Product number:
53.21.002
Notice: The shipping of this article is exclusively to Germany with forwarding.
Notice: The shipping of this article is exclusively to Germany with forwarding.
Product information "Copper Foil on Coil (Cu-HCP) t = 0,2 mm"
Dimensions
0,20 x ca. 600mm - 1 Coil ca. 25 Kg (~24 Meter)
Inner diameter: Ø76mm cardboard sleeve
Application / Features
- Highly conductive for heat and electricity
- Very good warm and cold formable
- Good corrosion resistance
- Good weldable and brazable
- Good hydrogen resistance
- Application: transformer construction, transformers, cable tie, electronics and electrical engineering, etc ...
| Alloy: | Cu-HCP (SE-Cu) |
|---|---|
| DIN Material - Name: | Cu-HCP |
| Delivery - State: | soft-annealed R220 |
| EN Material - Name: | CW021A |
| Magnetisable: | no |
| Material - Number: | 2.0070 |
| Surface: | cold-rolled |
| Thickness: | 0,20 mm |
| Width: | 600 - 630 mm |
| Material: | Copper |
| ASTM/AISI (USA): | C10300 |
| Norm: | EN 1652 |
Responsible company
Metall Ehrnsberger GmbH
Uferstraße 44
93158 Teublitz
Germany
Uferstraße 44
93158 Teublitz
Germany
094713189905
Responsible person
Login
No reviews found. Share your insights with others.